Okres przypadający na przełom zimy i wiosny to czas, w którym wyraźne zaobserwować można gwałtowny wzrost liczby pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pożary traw są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego, bezpowrotnie niszcząc faunę i florę. Takie pożary angażują służby ratownicze, których pomoc w tym samym czasie może być niezbędna w innym czasie i miejscu.
Wypalanie traw jest praktyką wysoce szkodliwą. Pomimo wielu ostrzeżeń osoby wypalające trawy wciąż nie zdają sobie sprawy z ogromu szkód, jakie wyrządzają przyrodzie i możliwego zagrożenia, jakie powodują. Wypalanie wierzchniej warstwy gleby obniża jej wartość użytkową i degraduje ją nawet na kilka lat. Co więcej, każdorazowo w ten sposób niszczona jest roślinność oraz powodowana jest śmierć wielu organizmów żywych, które przyczyniają się do utrzymania właściwej kondycji gleby (np. dżdżownice, mrówki, biedronki). Dym skutecznie obniża plonowanie roślin, ponieważ uniemożliwia on zapylanie kwiatów na łąkach przez trzmiele i pszczoły. W pożarach traw ginie wiele zwierząt kręgowych – krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie, zaś zniszczeniu ulegają lęgowiska i gniazda ptaków żyjących na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami pożarów często są również większe zwierzęta leśne.
Przypominamy, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Zakaz ten ujęty został między innymi w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (art. 124 ust. 1 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, art. 131 „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny”). Za wykroczenia tego typu grożą sankcje wynikające z ustawy Kodeks wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić nawet do 5000 zł lub na podstawie ustawy Kodeks karny – kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 za spowodowanie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.