Na podstawie Rozporządzenia nr 2/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wschowie z dnia 25 listopada 2024 r. wprowadzono obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miejscowości:
- Obszar zapowietrzony:
- Gmina Szlichtyngowa: miejscowości Dryżyna, Wyszanów.
- Obszary zagrożone:
- Gmina Szlichtyngowa: miejscowości Gola, Górczyna, Jędrzychowice, Kowalewo, Stare Drzewce, Szlichtyngowa, Zamysłów.
- Gmina Wschowa: miejscowości Kandlewo, Konradowo, Siedlnica, przysiółek Czerlejewo.
UWAGA!
Na terenie powiatu wschowskiego nakazuje się:
- utrzymanie drobiu w zamknięciu;
- karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu.
Na terenie powiatu wschowskiego zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
UWAGA!
Na podstawie § 1 ust. 2 lit. b Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób nakazuje się zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
Na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym obowiązują następujące nakazy:
- niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków, poprzez ich przetworzenie lub unieszkodliwienie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1069/2009 w zakładzie zatwierdzonym do tego celu;
- niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków;
- stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób;
- posiadaczowi zwierząt prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa.
Zakazy obowiązujące na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym:
- Wprowadzanie i wyprowadzanie drobiu lub innych ptaków z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
- Wywożenie lub rozrzucanie ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
- Przemieszczanie i transport drobiu, ptaków, jaj oraz mięsa drobiowego z i na teren zagrożony bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
- Transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
Nakazy dotyczące utrzymania drobiu w gospodarstwach:
- Drób należy utrzymywać w zamknięciu.
- Karmienie i pojenie drobiu musi odbywać się w zamknięciu lub w miejscach osłoniętych, uniemożliwiających kontakt dzikiego ptactwa z wodą i pokarmem.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie powyższych zasad w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa HPAI.
Za nieprzestrzeganie nakazów i zakazów mogą być nałożone sankcje administracyjne i karne.